Belépünk az elsötétített vályogházba. Bent félhomály, koszos falak és alacsony, egyszerű fabútorzat fogad. A kereskedő leültet az asztalhoz, ahol már ott a karátmérleg, csipesz és drágakőlámpa. Kuncogó gyerkőcök lábatlankodnak az asztal körül, a már jól ismert muzungut, azaz „fehér embert” hajtogatva. A ház ura morogva kiküldi őket, majd behívja a bányászokat, akik apró csomagokat vesznek elő kabátzsebeikből. Az első félórában kisebb kövek fölött folyik az eszmecsere, majd előkerülnek a nagyok. Tiszta, mélykék, tökéletes zafírok. Az árak persze ennek megfelelően a csillagokban...
Ruandában járunk, ahol a kilencvenes évek elején gyönyörű, kék zafírok és piros cirkonok kerültek elő az egyik teaültetvényről. A helyiek azonnal rávetették magukat a sokat ígérő drágakövekre. A polgárháború azonban közbeszólt...
Polgárháború és fellendülés
Európában kevés kivétellel mindenkinek a közel egy évig tartó őrület jut eszébe az országról. Nem csoda: a több mint egymillió emberéletet követelő népirtás emlékeit nehéz kitörölni egy ország történelméből.
A polgárháború óta eltelt közel negyed évszázad alatt stabilizálódott a helyzet, és a fejlődésnek induló Ruanda ma virágkorát éli. A bányászat és mezőgazdaság mellett igyekeznek a turizmust is fejleszteni.
Furcsa érzés a békét fenntartani igyekvő milicisták látványa, amint gépfegyverrel járőröznek. A főváros, Kigali mindemellett még egy nyugati turista számára is biztonságos.
Ruanda mindamellett, hogy egyik fő bevételi forrása a bányászat, nem tekinthető ásványi kincsekben különösebben gazdagnak. Az egyik legkisebb afrikai országban (területe mindössze negyede hazánkénak) ugyanis csak kis területen és léptékben folyik a nyersanyagok kitermelése. Az ón és volfrám mellett kevés lítium és drágakő képezi az ásványi vagyont.
A stabilnak tűnő jelenlegi kormány kért fel bennünket, hogy vizsgáljuk meg az ország legígéretesebb előfordulásait, majd véleményezzük piaci értékük alapján. A kezdeti hét ásványinyersanyag-célpont idővel háromra zsugorodott, végül a ntendezi zafír-előfordulást ítéltük gazdaságosnak, és további vizsgálatát javasoltuk.
Csodás drágakőfotókért lapozza fel a nyomtatott magazint! Mennyit kap egy ruandai drágakőbánya-munkás egy napi munkájáért? Olvassa el a Földgömbben!
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek