Kibera neve mára szinte fogalommá vált: az afrikai szegénység egyik világszerte rettegett szinonimája talán egymillió ember otthona. Talán, hiszen a helyi közigazgatás nem rendelkezik pontos adatokkal az ott élők számáról. Kenya fővárosának nyílt sebe e városrész, amely minden segítő-fejlesztő próbálkozás, helyi és nemzetközi támogatás ellenére sem gyógyul. Sőt, zárt társadalma a koronavírusjárvány okozta helyzetben talán még betegebb, mint valaha...
Migráció másként
A migráció, a különböző indíttatású népességmozgások világunk legsúlyosabb problémáinak egyike – és nem is csupán az a tény, hogy a lakosság egy része mozog és új helyszínen választ lakóhelyet magának. Ezzel még nem mondtunk se túl sokat, se újat a dolog természetét illetően. Ha azonban a végpontokon zajló folyamatokat szemléljük, azaz a lakhelyelhagyások okairól, a motivációról, majd a befogadó-integrációról gondolkodunk, igencsak összetett és bonyolult kép rajzolódik ki előttünk.
Az ENSZ adatai szerint 2000 és 2017 között közel százmillióval nőtt a nemzetközi migrációban részt vevők száma: 2019-ben pedig meghaladta a 270 millió főt!
2018-ban naponta átlagosan majd' negyvenezer ember kényszerült valamely, életét veszélyeztető ok miatt otthona elhagyására. Ma már tudjuk, hogy a Közel-Keletről és Észak-Afrikából induló menekültekkel ellentétben, a zaharától közvetlenül délre fekvő térségből érkezőknek Európa (egyelőre) nem elsődleges célja: a legtöbben Ázsiába, azon belül is Kínába vagy Indiába indulnak a jobb élet reményében.
Talán meglepő, de az afrikai migráció döntően a kontinensen belül, sőt, elsősorban országokon belül történik: a vidéki helyszínek felől a nagyvárosok irányába.
Csak ezt követik a szomszédos országok mint célterületek; Afrika esetében például a Dél-afrikai Köztársaság vagy Botswana. Általánosságban megfigyelhető, hogy a metropoliszok vonzóbbak a gyakran embert próbáló vidéki, mezőgazdasági életnél, és egy látszólagos jobb jövő reményét kínálják.
E lakhelyváltoztatások hátterében meghúzódó okok persze változatosak: vidéki munkanélküliség, a klímaváltozás hatására bekövetkezett események, politikai vagy vallási üldöztetés, alkalmi pénzszerzés, szerencsepróbálás, családegyesítés – mind a migráció klasszikusnak mondható okai. A városokba költözöttek meghatározó része azonban szakismeret és megfelelő anyagi háttér hiányában menekülttáborokban vagy nagyvárosi nyomortelepeken, szegregált városrészekben kénytelen folytatni új életét – például Kiberában.
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek