A déli komlógyertyán (Ostrya carpinifolia) a mediterrán erdők fafaja. Dél-európai növény, elterjedésének súlypontja az Appennini- és a Balkán-félszigetre esik, de nyugaton a francia Riviéráig, keleten pedig Libanonig és Grúziáig élnek állományai. Elterjedési területének északi peremén szigetszerű előfordulásai is vannak, amelyek minden bizonnyal egy korábbi melegebb időszak emlékei, amikor a mediterrán növényzet a kontinens belsejébe is eljutott. Felhatol az Alpok déli völgyeibe, egészen Svájcig, de a múlt században egy helyen még a Nyugat-Dunántúlon is előfordult
A komlógyertyán a mediterrán szikla- és bokorerdők jellegzetes elegyfaja, de előszeretettel ültetik parkokba is. 3–15 méter magas, gyakran a tövétől elágazó fa. Levele emlékeztet a hazánkban elterjedt közönséges gyertyánéra (Carpinus betulus), de a komlóhoz hasonlító terméságazata alapján könnyen megkülönböztethetjük őket.
A fafaj hazai jelenlétét sokáig bizonytalanság övezte. A 19. századi erdészeti szakirodalom sok téves adattal ír róla – ezek azonban nem a komlógyertyánra vonatkoznak. Az egyetlen biztos előfordulási adata Michalus Sándor brádi főerdőmérnöktől származik, aki részt vett Fekete Lajos selmecbányai akadémiai tanár nagyszabású munkájában, és a hazai fa- és cserjefajok előfordulását térképezte fel. Michalus az Erdészeti Lapokban 1897-ben közölte is a komlógyertyán előfordulását a Dráva bal partján húzódó dombokról, Zákány község közeléből. Az itteni szőlőültetvények között vezető út löszös mezsgyéjében találta meg a növényt. A 20. század közepén azonban már hiába keresték a hazai botanikusok – minden bizonnyal a gyümölcsösök közötti telekrendezések áldozatává válva kipusztult Magyarország flórájából.
Ha komlógyertyánt szerenénk látni, legkönnyebben a horvát tengerparton, a Velebit-hegységben akadhatunk példányaira.
Amennyiben rendszeresen szeretné olvasni lapunkat, fizessen elő kedvezményes áron!
Előfizetek